Úvodní stránka » O MASÁŽÍCH » Význam masáže

Význam masáže

Dotek, starý jak lidstvo samo, má mocnou přirozenou léčivou schopnost, která je dostupná nám všem (stejně jako např. úsměv). Ve formě náležitě a laskavě provedené masáže nejen uvolňuje a dodává sílu nemocnému nebo unavenému tělu, ale předává také teplo, pocit jistoty a sebeúcty. Když masáž doplníme účinky esenciálních olejů, pak hýčkáme všechny stránky své bytosti.

Význam masáže je obrovský. Masáž ovlivňuje celkový stav organismu, a to jak tělesný, tak duševní. Účinek na tělesnou stránku se projevuje jednak na pokožce urychleným odstraňováním povrchových, zrohovatělých vrstev kůže, podstatným zvýšením výživy kožních buněk a zlepšením jejich činnosti. Pokožka se tak stává vláčnou, pevnější, pružnější, čímž se mimo jiné zpomaluje tvorba vrásek.

V masírovaných tkáních dochází rozšířením tepének a žilek ke zvýšení prokrvení, doprovázeném zčervenáním masírované oblasti.

Masáž napomáhá i k urychlenému vyprazdňování povrchových žil a mízních cév, a tak působí na celkové zlepšení krevního a mízního oběhu a přispívá k usnadnění odtoku zplodin látkové výměny, které vyvolávají únavu.

Zřejmým je účinek masážních hmatů na ztuhlá místa svalové tkáně. Při naprostém uvolnění svalu a pravidelném masírování lze takové zatvrdliny odstranit. Stimulací nervových zakončení ve svalech se zlepšuje výživa svalu.

Masáž působí i na soustavu nervovou. Lehce prováděná masáž má uklidňující účinky, zatímco rychlejší a důraznější masáž působí dráždivě a povzbudivě.

Masáž podporuje hluboký spánek a předchází nespavosti, snižuje vysoký krevní tlak, povzbuzuje hluboké dýchání, čímž pomáhá v případě dýchacích obtíží a při stresu.

Spouští také uvolňování neurohormonů "dobré nálady", které zase stimulují obranyschopnost těla.

Masáže působí nejen na tělo fyzické, ale současně ovlivňují i tělo emocionální, mentální a spirituální. Při masáži se vyrovnává energie jednotlivých energetických center (čaker) a dochází i k celkovému posílení aury člověka.

Pro zdraví je důležité nalézt svoji duši a spojit se s ní. Platon říká, že kořeny všech nemocí jsou v naší duši a masáž je jedna z důležitých metod, která vytváří pro masírovaného prostor pro relaxaci a rozhovor se svým tělem i vlastní podstatou. Masáž nám pomáhá odstraňovat energetické blokády, a tím dává člověku velkou šanci dosáhnout vnitřního klidu a zkvalitnit svůj život.